Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy zasilają budżet solidnymi kwotami

23 czerwca 2022 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
W okresie styczeń–kwiecień 2022 r. dochody budżetu z podatku CIT były o ponad jedną trzecią wyższe niż rok temu
autor zdjęcia: Proxima Studio / shutterstock
źródło: Nieznane
W okresie styczeń–kwiecień 2022 r. dochody budżetu z podatku CIT były o ponad jedną trzecią wyższe niż rok temu

Podatki są podstawowym źródłem dochodów państwowej kasy. Wśród firm, które wpłacają do niej najwięcej znajdziemy reprezentantów różnych branż, m.in. finansowej, handlowej, spożywczej oraz surowcowo-paliwowej.

Według ustawy budżetowej na 2022 r. na 453,8 mld zł zaplanowanych dochodów podatkowych mają się składać przede wszystkim podatki pośrednie (prawie 320 mld zł), podatek dochodowy od osób fizycznych (69,4 mld zł) oraz podatek dochodowy od osób prawnych (53,9 mld zł).

W okresie styczeń–kwiecień wykonanie dochodów z CIT wyniosło 19,8 mld zł i było wyższe o 36 proc. niż w analogicznym okresie 2021 r.

Liderzy wpłat

Termin na rozliczenie CIT za 2021 r. został przedłużony do 30 czerwca 2022 r. Na razie nie sposób więc wyłonić najnowszych podatkowych liderów.

Natomiast według danych za 2020 r. palma pierwszeństwa przypada ING Bankowi Śląskiemu, który przekazał do budżetu z tytułu podatku CIT kwotę 998,2 mln zł. Na podium mamy same banki. Tuż za ING znalazł się Bank Pekao z prawie 973 mln zł. Trzecie miejsce zajmuje Santander Bank Polska, który zapłacił niemal 775 mln zł.

Próg pół miliarda złotych przekroczyła jeszcze jedna firma: Jeronimo Martins Polska (689,8 mln zł), czyli właściciel sieci sklepów Biedronka, który od lat pojawia się w zestawieniu największych płatników. Pierwszą piątkę zamyka Bank Millennium, na który za 2020 r. przypadało prawie 318 mln zł.

Solidne kwoty, pozwalające znaleźć się w pierwszej dziesiątce, do budżetu wpłacili też: właściciel sieci Play, P4 (296,2 mln zł),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament