Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia nie zdoła przełączyć aut na prąd do 2035 roku

23 czerwca 2022 | Ekonomia i rynek | Adam Woźniak
źródło: Nieznane

Największą przeszkodą jest słaby rozwój infrastruktury ładowania. Połowa wszystkich publicznych ładowarek, jakie znajdują się w całej UE, stoi dziś w dwóch krajach.

Zakazanie sprzedaży nowych samochodów spalinowych do 2035 r. i przestawienie się na wprowadzanie na rynek wyłącznie aut bezemisyjnych może okazać się dla Europy wyzwaniem zbyt ambitnym. Jak poinformowało w środę Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA, dla osiągnięcia uchwalonych dwa tygodnie temu przez Europarlament celów ograniczania emisji CO2 konieczne będzie radykalne zwiększenie sprzedaży samochodów elektrycznych. Problemem jest jednak rozbieżność między dużym tempem przyrostu ich liczby a znacznie wolniejszym wzrostem liczby ładowarek. Niezbędna dla obsługi przyszłego parku e-aut infrastruktura ładowania będzie zbyt mała.

Przepaść w Europie

Już w 2030 r. emisja CO2 z samochodów osobowych będzie musiała zostać zredukowana o 55 proc. w porównaniu z 2021 r. – Jeśli Komisja Europejska oczekuje postawienia do 2030 r. niespełna 4 mln punktów ładowania, to według szacunków branży motoryzacyjnej dla osiągnięcia oczekiwanego poziomu redukcji emisji będzie potrzeba ich co najmniej 7 mln – twierdzi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. – Liczba punktów ładowania musi się zwiększyć ponad 22-krotnie w ciągu mniej niż dziesięciu lat – podkreśla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament