Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Status przedsiębiorcy na prawach konsumenta

23 czerwca 2022 | Raporty RZ | Piotr Pałucki

OCHRONA | Zawodowy charakter działalności


Przedsiębiorca na prawach konsumenta to nowa kategoria podmiotu, która pojawiła się w polskim prawie 1 stycznia 2021 roku. Polski ustawodawca wprowadził szereg przepisów, które objęły przedsiębiorcę działającego poza swoją branżą większą ochroną i nadały mu szersze niż dotychczas uprawnienia.

Kim jest „quasi-konsument”?

Przedsiębiorca na prawach konsumenta (inaczej: quasi-konsument) to osoba fizyczna:

∑ zawierająca umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą,

∑ gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Na gruncie obecnych przepisów taki przedsiębiorca zyskał część uprawnień, jakie dotychczas przysługiwały wyłącznie konsumentom.

Praktyka przed wprowadzeniem przepisów wskazywała, że zakup potwierdzony fakturą wystawioną „na firmę”, nawet jeżeli nie miał nic wspólnego z branżą, w której działał przedsiębiorca, był uważany za zakup przez przedsiębiorcę. W konsekwencji taki przedsiębiorca nie miał tak szerokich uprawnień jak konsument, pomimo tego, że faktycznie jego sytuacja była zbliżona do sytuacji tego drugiego. Takie ukształtowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament