Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Limit nieprzekroczony, a gotówką nie zapłacisz

23 czerwca 2022 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Przy umowie najmu na czas nieokreślony płatność bezgotówkowa może obowiązywać od początku umowy, nawet gdy czynsz nie przekracza 15 tys. zł.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców, którzy regulują powtarzające się płatności z umów na czas nieokreślony. Wynika z niego, że w większości przypadków do rozliczenia takiego wydatku w koszty podatkowe muszą od początku korzystać z rachunku bankowego i to nawet jeśli pojedyncza należność nie przekracza limitu 15 tys. zł. W konsekwencji, gdy zapłacą gotówką, pożegnają się z prawem do kosztów.

Długi kontrakt

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się m.in. obsługą księgową, kadrową i doradztwem podatkowym. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że w działalności korzysta z lokalu użytkowego na podstawie umowy najmu zawartej na czas nieokreślony. Nie została w niej określona całkowita wartość transakcji, a zobowiązania regulowane są w okresach miesięcznych. Z wniosku wynikało, że obie strony kontraktu są przedsiębiorcami, a płatności będą regulowane gotówką. Podatniczka była jednak przekonana, że będzie miała prawo do rozliczenia w koszty należności z umowy najmu. Jej zdaniem nie będzie bowiem miało do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament