Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rośnie popyt na powierzchnie biurowe

23 czerwca 2022 | Rynek nieruchomości | rp.pl

Popyt się odradza, gorzej jest z podażą, bo po wybuchu pandemii deweloperzy wstrzymali wodze, szczególnie na największym rynku, warszawskim.

Według szacunków firmy Walter Herz w I kwartale br. deweloperzy oddali w siedmiu największych miastach ponad 320 tys. mkw. biur, czyli o 50 proc. więcej niż rok wcześniej i niemal trzy razy tyle, ile dwa lata wcześniej. Na rynku widać wyraźny wzrost popytu, w siedmiu miastach zawarto umowy najmu 413 tys. mkw., czyli prawie dwa razy tyle, co rok wcześniej. W Warszawie wynajmują głównie firmy z sektora bankowego i finansowego, a w tzw. miastach regionalnych – z sektora technologicznego i usług dla biznesu.

W stolicy w I kwartale br. oddano ponad 90 tys. mkw. biur, przez co zasoby wzrosły do 6,24 mln mkw. W tym czasie popyt sięgnął ponad 270 tys. mkw. i okazał się najwyższy w skali kwartału od lat. W budowie na koniec marca było tylko ponad 320 tys. mkw. biur, co bardzo mocno odstaje od średniej sprzed pandemii. W efekcie Warszawa już zaczyna borykać się z luką podażową, co sygnalizują operatorzy powierzchni elastycznych przeżywający oblężenie.

Pewnym zwiastunem poprawy sytuacji może być fakt, że w 2021 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament