Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeby dziecka muszą być w centrum naszej uwagi

23 czerwca 2022 | Kraj | rp.pl
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Nieznane

Rozmowa z Joanną Wilewską, dyrektor Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Coraz więcej inicjatyw oświatowych dotyczy edukacji włączającej. Co oznacza ten termin?

Edukacja włączająca według funkcjonującej już w społeczeństwie definicji, którą trzeba upowszechniać, by nie sprowadzać jej tylko do „pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami”, dotyczy pracy ze zróżnicowanym zespołem dzieci lub uczniów. W przedszkolu czy szkole są przecież różne dzieci: z niepełnosprawnościami, ale także szczególnie uzdolnione, takie, które mają problemy, czasem psychiczne, a czasem wynikające z trudnego środowiska, w którym na co dzień przebywają. Przyczyn problemów w obecnych czasach jest coraz więcej i coraz trudniej będzie się pracować z tak różnorodną grupą dzieci. Edukacja włączająca, dobrze przygotowana, ma temu sprostać.

Wszystkie dzieci mają takie samo prawo, by uczestniczyć w systemie edukacji. I – jeśli mogą – powinny móc uczęszczać do szkoły niedaleko domu, tak jak ich rówieśnicy mieszkający w tej samej okolicy. To realne?

Dostęp do szkół musi być zapewniony przez państwo dla wszystkich dzieci, dla tych z niepełnosprawnościami również. Choćby dlatego, że to rodzic dokonuje wyboru, do jakiej szkoły pośle swoje dziecko z niepełnosprawnością, gdzie ono będzie się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament