Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięć kroków do bezpiecznych zakupów online

23 czerwca 2022 | Raporty RZ | Maciej Bednarek

ZAGROŻENIA W SIECI | Phishing, kradzież tożsamości czy cyberprzestępczość


E-commerce jest jedną z bardziej dynamicznie rozwijających się branż nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ostatnie dwa pandemiczne lata tylko przyspieszyły ten proces. Wystarczy zaznaczyć, że w grupie 28,8 mln polskich internautów aż 77 proc. z nich dokonało co najmniej jednej transakcji online w swoim życiu , a odsetek ten systematycznie rośnie. Trzeba jednak pamiętać, że pośród niewątpliwie szerokiej gamy zalet dokonywania zakupów online, istnieją również pewne zagrożenia, o których konsumenci nie mogą zapominać. Wystarczy wymienić choćby phishing, kradzież tożsamości czy cyberzagrożenia. W niniejszym artykule zostały omówione wybrane istotne zasady bezpiecznego dokonywania zakupów w sklepach on-line.

Opinie o sklepie

Internet umożliwia błyskawiczne zakupy, ale również sprawną weryfikację sprzedawcy sklepu online, choć o tym drugim często kupujący zapominają. Pytanie, czy sprzedawców należy weryfikować, jest retoryczne. Skoro dla konsumenta oczywista jest weryfikacja opinii o produkcie, którego zakup jest planowany, to tak samo naturalna powinna być dla kupującego weryfikacja sprzedawcy. Ma to istotne znaczenie z perspektywy bezpieczeństwa transakcji, a finalnie satysfakcji z zakupu.

Pierwszy krok w tym kierunku brzmi jak truizm, ale jest niezwykle istotny – należy sprawdzać opinie o sprzedawcy dostępne w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament