Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatnik musi uwzględnić żądanie samotnego rodzica

23 czerwca 2022 | Kadry i Płace | Agnieszka Fijałkowska-Wocial

Pracownik samotnie wychowujący dzieci może złożyć pracodawcy oświadczenie w sprawie preferencyjnego opodatkowania już od dochodów osiągniętych w lipcu 2022 r.

9 czerwca 2022 r. w Sejmie odbyły się głosowania nad poprawkami Senatu do ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, tj. do ustawy wprowadzającej tzw. Polski Ład 2.0. Przyjęto część poprawek Senatu niezwykle istotnych z punktu widzenia osób samotnie wychowujących dzieci. Niestety, nie wszystkie znalazły aprobatę posłów. Ustawa ukazała się w DzU pod poz. 1265.

Podwójna kwota wolna

Najważniejszą z zaproponowanych przez Senat i zaakceptowanych przez Sejm poprawek niewątpliwie jest powrót do zasady określania podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Tym samym zarówno osoby wychowujące samotnie dzieci niepełnosprawne, jak i osoby wychowujące samotnie inne dzieci będą miały możliwość rozliczenia się wspólnie z dzieckiem według tej zasady. Zmiana oznacza, że wszystkie osoby samotnie wychowujące dzieci skorzystają z dwukrotności kwoty wolnej od podatku (2 x 30 000 zł, tj. 60 000 zł). Oznacza to również, że osoby samotnie wychowujące dzieci później przekroczą limit dochodów dla zastosowania wyższej, 32-procentowej stawki podatkowej.

Zgodnie z wcześniejszym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament