Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

19 lat odkrywania prawdy. Sprawa Józefa Gierowskiego

23 czerwca 2022 | Prawo co dnia | Cezary Cieńkowski

Choć działania prokuratury i sądów dają obecnie nadzieję, że odpowiedzialni za działanie na szkodę biznesmena poniosą zasłużoną karę, to jest obawa, że z uwagi na upływ czasu niektórych szkód nie da się już odwrócić.

Jak wskazują badania, jednym z głównych problemów sądownictwa, który w sposób negatywny rzutuje na jego postrzeganie przez społeczeństwo, jest wydłużający się czas rozpoznawania spraw. Trudności organizacyjne wymiaru sprawiedliwości sprawiają, że w skrajnych przypadkach postępowania sądowe i osiąganie sprawiedliwości mogą zająć nawet kilkanaście lat. Taki przypadek stał się udziałem znanego kiedyś biznesmena Józefa Gierowskiego, który od 19 lat stara się oczyścić swoje dobre imię i odzyskać skradziony mu majątek. Po latach walki w ostatnim czasie zapadły wreszcie pierwsze – korzystne dla Józefa Gierowskiego – rozstrzygnięcia.

W 2003 roku media donosiły o zatrzymaniach w łomżyńskiej spółce PEPEES. Osadzeni w areszcie członkowie zarządu byli nakłaniani do składania nieprawdziwych zeznań obciążających przewodniczącego rady nadzorczej i głównego akcjonariusza Józefa Gierowskiego i – jak później twierdzili – był to jedyny powód ich zatrzymania. Po wielu miesiącach okazało się, że padli oni, wraz z Józefem Gierowskim, ofiarami fałszywego zawiadomienia. Złożyli je, skonfliktowani z Józefem Gierowskim, mniejszościowi akcjonariusze PEPEES. Gdy Prokuratura odkryła, że została zmanipulowana, cofnęła akt oskarżenia. Niesłusznie aresztowani otrzymali wysokie odszkodowania od Skarbu Państwa.

Choć niewinny, w związku z tamtymi wydarzeniami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament