Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekologicznie i oszczędnie

23 czerwca 2022 | Moje pieniądze | Aleksandra Bełdowicz
Ograniczenie produkcji plastiku to jedno z największych wyzwań w kontekście walki z kryzysem klimatycznym
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Nieznane
Ograniczenie produkcji plastiku to jedno z największych wyzwań w kontekście walki z kryzysem klimatycznym

Życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym może dać także pozytywne efekty finansowe. Sprawdzamy, jak zaoszczędzić pieniądze i równocześnie ograniczyć negatywny wpływ na klimat.

Codzienne wybory determinują nie tylko wpływ, jaki wywieramy na planetę, ale również nasze wydatki. Zrównoważone decyzje pomogą w redukcji negatywnego wpływu na środowisko i podreperowaniu budżetu domowego. Wytypowaliśmy dziesięć zachowań, które idą w parze z dbaniem o ekologię i o zasobność naszego portfela.

1. Wybierz dietę roślinną.

Opublikowane w listopadzie 2021 roku badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazało, że eliminacja produktów pochodzenia zwierzęcego może znacząco obniżyć rachunki za żywność. Naukowcy odkryli, że w Europie, Australii oraz Stanach Zjednoczonych przejście na dietę roślinną powodowało zmniejszenie wydatków na produkty spożywcze o 25–29 proc. I choć wzrost cen żywności możemy zauważyć w przypadku zdecydowanej większości produktów, to według danych GUS ceny mięsa rosną szczególnie szybko. W ciągu ostatniego roku drób zdrożał niemal o 50 proc., wołowina o jedną trzecią, wieprzowina o 15,6 proc., a ryby o 13,3 proc.

Warto również zauważyć, że w odróżnieniu od produktów roślinnych na rosnące ceny mięsa wpływ ma nie tylko sytuacja geopolityczna oraz czynniki klimatyczne, ale również występowanie takich chorób jak ptasia grypa czy afrykański pomór świń.

2. Zamiast samochodu wybierz rower.

Przy rosnących wciąż cenach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament