Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie za każdą trudną pracę należy się emerytura pomostowa

23 czerwca 2022 | Kadry i Płace | Małgorzata Lesiuk

Przesłanki do nabycia prawa do emerytury na podstawie przepisów o emeryturach pomostowych muszą być spełnione łącznie. Brak spełnienia choćby jednego z tych warunków powoduje niemożność nabycia uprawnień emerytalnych.

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 13 kwietnia 2022 r. (III AUa 366/21).

Ubezpieczony wykonywał pracę trakowego w latach 1994 – 2020. W tym czasie weszła w życie ustawa o emeryturach pomostowych, która inaczej uregulowała stanowiska zaliczane do prac w szczególnych warunkach. Jako moment graniczny ustawa wskazuje 31 grudnia 2008 r. – do tego czasu praca trakowego była uznawana za pracę w szczególnych warunkach, a od 1 stycznia 2009 r. za pracę w szczególnych warunkach jest uznawana tylko ta bezpośrednio przy zrywce. Ubezpieczonemu odmówiono wypłaty emerytury pomostowej, ponieważ nie wykazał 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Sąd pierwszej instancji wskazał, że w niniejszej sprawie bezsporne jest, że ubezpieczony urodził się po 31 grudnia 1948 r., ukończył 60. rok życia, na dzień wydania decyzji posiadał staż ogólny w wymiarze ponad 25 lat i że nie pozostaje w zatrudnieniu. Przedmiotem sporu było zaś ustalenie, czy posiada on staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący 15 lat, a także to, czy spełnia warunki, o których mowa w:

∑ art. 4 ustawy – tj. czy przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament