Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiłku pozbawi także wymuszona praca

23 czerwca 2022 | Kadry i Płace | Marcin Wojewódka

Nawet jeśli pracownik jest przymuszany do pracy w okresie trwającego zwolnienia lekarskiego i pobierania zasiłku chorobowego, to nie dochodzi do uprawnionego pobierania świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Tak uznał Sąd Okręgowy w Łodzi w wyroku z  26 kwietnia 2022 r. (VIII Ua 76/21).

ZUS odmówił prawa do zasiłku chorobowego za okres wskazany w orzeczeniu i zobowiązał do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Zarzucił wnioskodawczyni, że w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, za którą pobierała zasiłek, wykonywała ona pracę zarobkową, tj. czynności wynikające z zatrudnienia na stanowisku członka zarządu spółki z o.o. ZUS wskazał m.in., że wnioskodawczyni wykonywała w tym okresie przelewy z konta firmowego, wysyłała wiadomości mailowe w sprawach służbowych i udzieliła pełnomocnictwa. Wnioskodawczyni odwołała się od tej decyzji do sądu rejonowego. Ten oddalił jej odwołanie, podzielając ustalenia organu rentowego. Jak ustalił sąd rejonowy, kobieta podlegała pracowniczemu obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu zatrudnienia na stanowisku prezesa zarządu (jednoosobowego). W spornym okresie otrzymała zwolnienia lekarskie z tytułu niezdolności do pracy oraz zasiłek chorobowy z ZUS. W tym czasie udzieliła jednemu z pracowników spółki pełnomocnictwa do zawarcia umów i wysyłała maile w sprawach spółki. Ponadto posługiwała się na  wyłączność bankowym kontem służbowym, dokonując przelewów. Sporządziła też oświadczenie o cofnięciu rezygnacji z funkcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament