Zasiłku pozbawi także wymuszona praca
Nawet jeśli pracownik jest przymuszany do pracy w okresie trwającego zwolnienia lekarskiego i pobierania zasiłku chorobowego, to nie dochodzi do uprawnionego pobierania świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Tak uznał Sąd Okręgowy w Łodzi w wyroku z 26 kwietnia 2022 r. (VIII Ua 76/21).
ZUS odmówił prawa do zasiłku chorobowego za okres wskazany w orzeczeniu i zobowiązał do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Zarzucił wnioskodawczyni, że w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, za którą pobierała zasiłek, wykonywała ona pracę zarobkową, tj. czynności wynikające z zatrudnienia na stanowisku członka zarządu spółki z o.o. ZUS wskazał m.in., że wnioskodawczyni wykonywała w tym okresie przelewy z konta firmowego, wysyłała wiadomości mailowe w sprawach służbowych i udzieliła pełnomocnictwa. Wnioskodawczyni odwołała się od tej decyzji do sądu rejonowego. Ten oddalił jej odwołanie, podzielając ustalenia organu rentowego. Jak ustalił sąd rejonowy, kobieta podlegała pracowniczemu obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu zatrudnienia na stanowisku prezesa zarządu (jednoosobowego). W spornym okresie otrzymała zwolnienia lekarskie z tytułu niezdolności do pracy oraz zasiłek chorobowy z ZUS. W tym czasie udzieliła jednemu z pracowników spółki pełnomocnictwa do zawarcia umów i wysyłała maile w sprawach spółki. Ponadto posługiwała się na wyłączność bankowym kontem służbowym, dokonując przelewów. Sporządziła też oświadczenie o cofnięciu rezygnacji z funkcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta