Piłka nożna w mieście smoka
W samym centrum Klagenfurtu‚ przed ratuszem‚ straszy smok. Jest wielki‚ ma rozwarty pysk‚ skrzydła i ostro zakończony ogon
A mimo to nie wygląda bardzo groźnie. Nie zieje ogniem‚ lecz tryska wodą. To bowiem kamienna fontanna z 1590 r. Smoka (Lindwurm) nie należy jednak lekceważyć‚ w Klagenfurcie to ważna postać. Występuje w herbie miasta. Według legendy przed wiekami mieszkał na bagnach pod miastem. Żądał jako pokarmu dziewic‚ według innej wersji nękał mieszkańców Klagenfurtu przy brodzie (furt) na rzece‚ co było powodem skarg i lamentów (klagen). Stąd też wzięła się nazwa miasta.
Wreszcie wyznaczono nagrodę za zabicie smoka. Zmyślni chłopi zbudowali wieżę przy lesie‚ a u podnóża położyli martwego byka z ukrytym we wnętrznościach hakiem na łańcuchu przytwierdzonym do wieży. Kiedy smok złapał przynętę i nadział się na hak‚ zabili go.
Nie byłoby w tym nic dziwnego‚ gdyby nie to‚ że w XVI wieku odnaleziono w ziemi... czaszkę smoka. Tak naprawdę była to czaszka prehistorycznego nosorożca. Prawdopodobnie przedpotopowa czaszka posłużyła za wzór rzeźbiarzowi‚ który przygotował wielką figurę zwierza. Tę‚ którą dzisiaj widać na głównym placu miasta.
Porozmawiajmy po polsku
– Dzien dobry‚ czym mogę służyć? – nie zdziwmy się‚ jeśli w Klagenfurcie usłyszymy od pracowników informacji i promocji turystycznej uprzejme pytanie po polsku. Od kilku dni biorą oni bowiem lekcje polskiego. Uczą się także chorwackiego. A to za sprawą zbliżających się mistrzostw Europy w piłce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta