Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ktoś musi grać złych Niemców

02 maja 2008 | Życie Warszawy | Anna Wittenberg
Największym przeciwnikiem rekonstruktorów bardzo często bywa... pogoda. Organizatorzy mają nadzieję, że ta, tak jak w zeszłym roku, dopisze
autor zdjęcia: Paweł Kula
źródło: Życie Warszawy
Największym przeciwnikiem rekonstruktorów bardzo często bywa... pogoda. Organizatorzy mają nadzieję, że ta, tak jak w zeszłym roku, dopisze

W niedzielę armia polsko-radziecka wkroczy do Berlina. I mimo że będzie to tylko historyczna rekonstrukcja w Twierdzy Modlin, prawdziwych emocji z pewnością nie zabraknie.

Dzień przed rekonstrukcją wielu z nas nie może spać – każdą godzinę wypełnia oczekiwanie. Przed samą bitwą sprawdzamy wszystko jeszcze raz, czujemy ogromne napięcie, może nawet tremę. Patrzymy na publiczność, która oczekuje strzałów i zastanawiamy się, czy wszystko pójdzie dobrze. Czasem robimy sobie zdjęcia, dla rozluźnienia atmosfery żartujemy. Ale kiedy padają pierwsze komendy, z twarzy znikają uśmiechy. Gdy zaczynamy grać swoje role, nie możemy pozwolić sobie na emocje. Żadne – opowiada nam Krzysztof Zawidzki. Na co dzień handlowiec, podczas rekonstrukcji wcieli się w dowódcę polskiego wojska ludowego.

Nie machamy prawą ręką

Historyczne rekonstrukcje przygotowuje się miesiącami. W wypadku inscenizacji bitwy o Berlin praca nad scenariuszem, poszukiwanie sponsorów, wypożyczanie broni i załatwianie pirotechniki trwało od listopada. Na przedpolach Modlina pojawią się trzy czołgi, transportery opancerzone, motocykle i samochody z okresu II wojny światowej. Wokół i w twierdzy zgromadzi się też około 200 żołnierzy: polskich, radzieckich i niemieckich. Ci ostatni wywołują wśród publiczności najwięcej kontrowersji. – Ludzie czasem zapominają, że to tylko aktorstwo – przyznaje Dariusz Madrak z fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin, jeden z organizatorów imprezy.

Jednak członkowie grup rekonstrukcyjnych wiedzą o tym doskonale i stosują restrykcyjne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8004

Spis treści
Zamów abonament