Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa zdania o kacetach

02 maja 2008 | Plus Minus | Tomasz Stańczyk

To pierwsze tego rodzaju wydawnictwo. Atrakcyjnie opracowany edytorsko atlas pełen zdjęć, map, reprodukcji dokumentów i tekstów źródłowych, pokazuje wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki Polaków, Żydów, Niemców i Ukraińców w latach 1939 – 1959 na ziemiach Polski. To publikacja ważna i cenna, tym bardziej więc szkoda, że nie jest wolna od wad.

Autorzy atlasu stwierdzają, że „tylko niezmistyfikowana przeszłość może się stać właściwym fundamentem dobrosąsiedzkich stosunków i pojednania”. Niestety, sami miewają kłopoty z przedstawianiem przeszłości w sposób wolny od mistyfikacji. Drastycznym tego przykładem jest zupełne zmarginalizowanie deportacji Polaków do niemieckich obozów koncentracyjnych. W atlasie poświęcono tej kwestii dwa zdania. Pierwsze informuje, że do obozów trafiło od 600 do 800 tys. Polaków. Drugie, że podejrzanych o udział w powstaniu warszawskim – ok. 60 tys. – wywieziono do obozów koncentracyjnych.

Tymczasem Niemcom – cywilom deportowanym do łagrów w 1945 r. – poświęcono cztery...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8004

Spis treści
Zamów abonament