Rozliczamy urlop bezpłatny w formularzach ubezpieczeniowych
Za pracownika, któremu udzieliliśmy takiego urlopu, nie naliczamy ani składek na ubezpieczenia społeczne, ani zdrowotne. Składamy za niego jednak raport imienny ZUS RSA
Michał Jakubowski
Możemy dać zatrudnionemu, na jego wniosek, urlop bezpłatny. Często zainteresowany bierze go w celu świadczenia w tym czasie pracy dla innego zakładu. Taki urlop ustalamy niejako w porozumieniu z tą drugą firmą, a podwładny musi wyrazić zgodę na piśmie. Wynika tak z art. 174 i 1741 kodeksu pracy. W trakcie urlopu wciąż zachowuje status naszego pracownika, choć wzajemne prawa i obowiązki ulegają zawieszeniu (nie wypłacamy mu np. wynagrodzenia). Podobnie wygląda jego pozycja ubezpieczeniowa. Za urlopowanego nie regulujemy bowiem żadnych składek do ZUS, co nie znaczy jednak, że ubywa nam wszystkich formalności.
Zawiadamiamy o przerwie
O przerwie w opłacaniu składek musimy poinformować zakład, składając za niego imienny raport ZUS RSA z kodem pracowniczym 01 10 xx oraz kodem świadczenia/przerwy 111. Druk ten przekazujemy za każdy miesiąc pobytu naszego podwładnego na urlopie bezpłatnym. Wykazywana w nim przerwa „od – do” nie może wykraczać poza miesiąc kalendarzowy, którego raport dotyczy. Nie może być ani wcześniejszy, ani późniejszy, musi obejmować wyłącznie ten miesiąc >patrz przykład 1.
Jeżeli pracownik przez cały miesiąc przebywał na urlopie bezpłatnym i nie uiściliśmy mu wtedy wynagrodzenia, składamy za niego tylko raport ZUS RSA. Nie przekazujemy natomiast zerowego raportu ZUS RCA z zerową podstawą wymiaru oraz zerowymi składkami na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta