Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulica lidera buntu 1968 r.

02 maja 2008 | Świat | Piotr Jendroszczyk

Rudi Dutschke, legendarny przywódca buntu studenckiego w 1968 roku, ma już swą ulicę w Berlinie. Graniczy z ulicą Axla Springera, założyciela największego niemieckiego koncernu prasowego i największego wroga Dutschkego i zbuntowanych przed 40 laty studentów.

– To skrzyżowanie pojednania – orzekły media, relacjonując przebieg środowej uroczystości. Pojednania wymuszonego orzeczeniem sądowym, gdyż koncern Springera nie żałował czasu i pieniędzy, aby storpedować inicjatywę zwolenników Dutschkego nadania części Kochstraße imienia ich idola sprzed lat.

Wieczorem 11 kwietnia 1968 r. w pobliżu dzisiejszego „skrzyżowania pojednania” płonęły samochody Springera rozwożące znienawidzony przez studentów „Bild”. Rudi Dutschke walczył w tym czasie o życie postrzelony przez fanatycznego przeciwnika studenckiej rebelii. Zamachowiec miał podobno przy sobie „Bilda”, który w każdym wydaniu zwalczał studencki ruch protestu w imieniu prawa i porządku.

Dutschke przeżył (zmarł w 1979 roku), ale na scenie pojawiła się Frakcja Armii Czerwonej (RAF) i uliczne protesty zastąpiły bomby, zamachy terrorystyczne, porwania biznesmenów i polityków. Sympatie wielu zbuntowanych studentów były po stronie RAF.

Brak okładki

Wydanie: 8004

Spis treści
Zamów abonament