Nizina Środkowoszkocka
Szkocja, jaką znamy z powieści Waltera Scotta i wierszy Roberta Burnsa – romantyczna kraina skalistych gór, jezior, bezkresnych wrzosowisk i torfowisk oraz niezliczonych zamków – to górzyste wyżyny Highlands zajmujące dwie trzecie jej powierzchni.
Ale tak naprawdę losy Szkocji rozstrzygały się na niewielkiej Nizinie Środkowoszkockiej, położonej między zatokami Firth of Forth a Firth of Clyde. Była ona areną najważniejszych w dziejach kraju bitew między broniącymi zawzięcie swej niezależności Szkotami a Anglikami. Z zamku w Edynburgu przez parę burzliwych wieków rządziła krajem słynna dynastia Stuartów. Żyzne niziny na południe od gór Grampian były niegdyś spichlerzem Szkocji. Później, w XVIII – XIX w., rodziła się tu – w dokach i stoczniach nad rzeką Clyde i w składach handlowych Glasgow – jej nowoczesna gospodarka.
Stirling
Jedno z najstarszych szkockich miast, położone na północnym skraju Niziny Środkowoszkockiej, zwano niegdyś bramą do Highlands. Kluczem do owej bramy była dolina rzeki Forth rozciągająca się od stóp zamku w Stirling do odległego o mniej więcej dwa kilometry samotnego wzgórza Abbey Craig. To na jego stokach obozował ze swymi góralami William...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta