Wyroki Trybunału w Strasburgu należy sprawnie wykonywać
3 maja 2008 r. jest rocznicą wydania przez Europejski Trybunał Praw Człowieka wyroku w sprawie Bączkowski i inni przeciwko Polsce dotyczącego zakazu Parady Równości w 2005 r. w Warszawie. Skłania to do rozważań, w jaki sposób w Polsce wykonuje się wyroki Trybunału w Strasburgu.
ETPCz zajmuje się oceną indywidualnych naruszeń praw gwarantowanych w konwencji. Nie ocenia zatem obowiązującego prawa (choć z jego przepisów mogą wynikać indywidualne naruszenia) ani nie ma kompetencji do uchylania przepisów krajowych. Podstawowym celem wykonania jego wyroku powinno być uniknięcie sytuacji, w której osoby poddane jurysdykcji RP będą się skarżyły na naruszenie ich praw gwarantowanych w konwencji w podobnej sytuacji. Większość skarg dotyczy bowiem zagadnień powtarzających się, w których naruszenie wynika z błędu tkwiącego w systemie prawa, utrwalonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta