Nie trzeba wyjeżdżać, by studiować
Szeroki wybór niepowtarzalnych kierunków i specjalności, niższe koszty studiowania to zalety uczelni we wschodniej i północnej Polsce. Choć nie zajmują one czołowych miejsc w rankingach wyższych uczelni, to chętnych, którzy chcą w nich studiować, jest coraz więcej
Na początku maja nasza redakcja wspólnie z miesięcznikiem „Perspektywy” ogłosiła swój ranking wyższych uczelni. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, który o kilka milimetrów wyprzedził Uniwersytet Warszawski. Uczelnie ze wschodnich i północnych województw zajmują nieco dalsze miejsca, ale też są to solidne uczelnie, które inwestują w rozwój młodzieży.
Uniwersytety otwarte na swoje regiony
Na Uniwersytecie Gdańskim studiuje obecnie 29 tys. osób. Uczelnia powstała w 1970 roku z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku oraz Studium Nauczycielskiego.
Dziś UG jest największą uczelnią wyższą w regionie pomorskim. Oferuje możliwość kształcenia na niemal 30 kierunkach studiów w zakresie ponad 100 specjalności. Od nowego roku przybędzie kolejnych 14. Będą to m.in.: geologia, gospodarka przestrzenna, rosjoznawstwo, praca socjalna, międzynarodowe stosunki gospodarcze czy amerykanistyka. – Będziemy mieć też sporo nowych specjalności, np. w języku angielskim fizykę kwantową, biznes międzynarodowy – mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik uczelni. Dodaje, że atutem szkoły jest jej ukierunkowanie na morze: – Tylko u nas jest oceanografia. Poza tym na wielu kierunkach są specjalności, które wiążą się z morzem, np. prawo morskie. Zauważa, że absolwenci uczelni bez trudu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta