Na podważenie egzekucji było już za późno
Zarzut, że wierzyciel nie przedstawił tytułu wykonawczego, nie może być podstawą zażalenia na decyzję sądu zatwierdzające plan podziału sumy uzyskanej ze zlicytowanej przez komornika nieruchomości
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 9 maja 2008 r. Tytułem wykonawczym warunkującym wszczęcie egzekucji przez komornika sądowego jest tytuł egzekucyjny potwierdzający istnienie należności zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności. Tytułem egzekucyjnym jest przede wszystkim wyrok, ugoda sądowa, akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.
Sprawa ponownie u komornika
Wątpliwość prawna wyjaśniona przez SN w uchwale powstała w związku z należnością Adama S. od małżonków B., potwierdzoną wyrokiem sądowym.
Adam S. uzyskał klauzulę wykonalności i w 2000 r. zwrócił się do komornika o wszczęcie egzekucji sądowej. Jednakże zakończyła się ona fiaskiem. W 2004 r. Adam S. w umowie cesji przelał tę należność na rzecz Waldemara Z. prowadzącego Biuro Windykacyjne Negocjator. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta