By czuć się bezpiecznie
Prof. dr hab. Jerzy Handschke, kierownik Katedry Ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, wyróżnionej w X edycji Konkursu Kredyt Banku SA i TUiR Warta SA nagrodą specjalną za szczególne zasługi dla rozwoju nauki w dziedzinie ubezpieczeń oraz promowanie idei konkursu
Rz:Po co ludzie się ubezpieczają?
Prof. dr hab. Jerzy Handschke, kierownik Katedry Ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej w Poznaniu: – W tabeli Masłowa w hierarchii potrzeb ubezpieczenia stoją na drugim miejscu zaraz po potrzebach biologicznych. Należą bowiem do grupy poczucia bezpieczeństwa. Są potrzebą wrodzoną. Małe dzieci, by czuć się bezpiecznie, trzymają mamę za palec. A dorośli, chcąc mieć poczucie bezpieczeństwa np. przy prowadzeniu własnego biznesu, kupują ubezpieczenia.
Dużo pieniędzy wydajemy na ubezpieczenia?
Suma składek zebranych przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe w wysoko rozwiniętych gospodarkach w Unii Europejskiej wynosi 9 proc. PKB. Polska, choć w ostatnich latach rodzimy rynek ubezpieczeń rozwija się bardzo dynamicznie, jest dopiero na początku drogi. Ten współczynnik wynosi u nas bowiem nieco więcej niż 3 proc. PKB. To pokazuje, ile jeszcze przed nami w zakresie rozwoju dziedziny ubezpieczeń. Zwykłym ludziom ubezpieczenia kojarzą się z agentem, który wyciąga od nich pieniądze i z tym, że ciężko uzyskać odszkodowanie.
No właśnie, a na czym polega naukowy aspekt ubezpieczeń?
Ubezpieczenia są znane jako wiedza interdyscyplinarna. To znaczy, że chcąc dobrze zajmować się zarówno nauką ubezpieczeń, jak i praktyką, trzeba korzystać i sięgać do różnych dyscyplin nauki i wiedzy. Jedną z nauk, z której czerpie wiedza o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta