Bruksela pomogła unowocześnić Lubelszczyznę
Andrzej Czapski, prezydent Białej Podlaskiej, powtarza wszystkim, że jego miasto w ciągu ostatnich lat wykonało skok cywilizacyjny. Wpływ unijnych pieniędzy widać nie tylko w Białej Podlaskiej, ale w całej Lubelszczyźnie. Powstały nowe drogi i wodociągi, blask odzyskują zabytki, a społeczeństwo motywacje do działania. Potrzeby są jednak większe
Tylko ze Środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 – 2006 region otrzymał ponad 200 mln euro. Pieniądze przeznaczono głównie na transport i ochronę środowiska. Wybudowano i zmodernizowano m.in. prawie 300 kilometrów dróg, 336 km sieci wodociągowych i kanalizacji, pięć oczyszczalni ścieków, zakupiono 473 sztuki nowego sprzętu medycznego. Wsparcie otrzymało 46 placówek medycznych.
Na koniec kwietnia z przyznanej regionowi sumy wydano 678,5 mln zł na realizację 1024 projektów.
– Realizowany przez nas ZPORR charakteryzował się tym, że dużo było projektów o stosunkowo niewielkiej wartości – wyjaśnia Mariusz Dmowski, kierownik monitoringu i raportowania ZPORR Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Większość środków została już wykorzystana. Na pół roku przed zakończeniem programu w priorytecie 3 (rozwój lokalny) wydatkowano 94 proc. środków w odniesieniu do podpisanych umów, w priorytecie 1 (rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów) ok. 80 proc., w priorytecie 2 (wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach) ok. 70, ale jak podkreśla kierownik Dmowski, tu przesunięto wydatkowanie tych środków o kolejne miesiące.
– Wartość podpisanych umów przekracza już pierwotnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta