Zamiast dopłacać do produkcji rolnej, powinniśmy wspierać rozwój wsi
Żywność i rolnictwo znalazły się znowu wśród najistotniejszych zagadnień politycznych. Codziennie ukazują się nowe doniesienia na temat wzrostu cen i niedostatku żywności oraz poszukiwań przyczyn i środków zaradczych dla tego, co niektórzy nazywają kryzysem żywnościowym. W tym kontekście przeprowadzany przez Komisję Europejską przegląd wspólnej polityki rolnej (CAP) przypada w bardzo odpowiednim momencie.
Nie jest to pełna reforma we właściwym tego słowa znaczeniu, lecz wysiłek podjęty na rzecz modernizacji, uproszczenia i usprawnienia CAP. Zasadniczo jego celem jest usunięcie przeszkód, które uniemożliwiają rolnikom reagowanie na sygnały płynące z rynku oraz na rosnący popyt na żywność.
Proponujemy zniesienie obowiązkowego odłogowania, aby rolnicy uprawiający ziemię mogli w pełni wykorzystać swój potencjał produkcyjny.
System kwot mlecznych wygasa w 2015 r. W dobie urynkowionego rolnictwa stały się one anachronizmem. W okresie przejściowym musimy łagodzić ewentualne skutki planowanych zmian, aby uniknąć załamania się rynku 1 kwietnia 2015 r. Z tego względu zaproponowałam stopniowe zwiększanie kwot mlecznych. Przeprowadzana w rozsądnym tempie liberalizacja pozwoli naszym producentom odpowiedzieć z wyprzedzeniem na gwałtownie rosnący popyt na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta