Moda na dworskie biblioteki
Kolekcjonerzy dopłacą za to, że grafiki pochodzą ze zbioru Barbary Piaseckiej-Johnson
Trwa koniunktura na rynku bibliofilskim. Na niedawnej aukcji Logosu (www.antykwariatlogos.waw.pl) sprzedano ok. 75 proc. oferty. Podobnie było w Krakowskim Antykwariacie Naukowym (www.antkrak.krakow.pl). Przed wakacjami odbędą się jeszcze trzy aukcje.
Najbogatszą ofertę 7 czerwca przedstawi stołeczny antykwariat Lamus (www.lamus.pl). 34 mapy i grafiki z kolekcji Barbary Piaseckiej-Johnson są na krajowym rynku poza konkurencją, jeśli chodzi o rzadkość i piękno. Pochodzą z XVI – XVIII wieku, ich cena to 1,5 tys. zł – 18 tys. zł. Są to głównie polonika, legendarne widoki Krakowa, Warszawy, Wilna i mapy Polski. Najdroższa jest akwaforta Canaletta „Warszawa” z 1772 roku (75 tys. zł). Kolekcjonerka, jak zawsze, dochód ze sprzedaży przeznacza na pomoc dzieciom autystycznym.
Prognoza przed aukcją
Warto przed aukcją dokonać prognozy i przy każdej przewidywanej cenie zakupu napisać kilka zdań merytorycznego uzasadnienia (częstość występowania, jakość odbitki, proweniencja). Dla wytrawnego bibliofila lub inwestora to pouczająca zabawa. Czy w ogóle można oszacować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta