Geometryczne figury z cyfrą rzymską
Stefan Gierowski (ur. 1925). Malarz, pedagog. Należy do najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej awangardy malarskiej. Pierwszy obraz nieprzedstawiający namalował w 1957 r. i od tej pory opatruje swoje dzieła kolejną cyfrą rzymską
Większość jego prac zbudowana jest z najprostszych geometrycznych figur. Chętnie sięga do praw optyki. Od zawsze intrygowało go światło, jego niezwykłe możliwości budowania nastroju, napięć, tajemniczej aury. Tworzy iluzję przestrzeni, trójwymiarowości, nakładając farbę pod różnymi kątami albo stosując perspektywę zbieżną w pustce, bez odniesienia do linii horyzontu.
Często podkreśla, że jego prace nie mają nic wspólnego z iluzyjnym naśladowaniem natury, że materialnym światem jest tylko płótno i farby. W najnowszych pracach operuje geometrycznymi kształtami i intensywnymi kolorami. Niektóre są prawie monochromatyczne. Często mają otwartą kompozycję, zdają się być fragmentami większej całości. Urodził się w Częstochowie. Studiował w ASP w Krakowie (1945 – 1948) oraz równolegle na UJ historię sztuki. Związany był z warszawską galerią Krzywe Koło.