Jeśli sprzedajesz budynek używany, możesz skorzystać ze zwolnienia
Podatnik pozbywając się nieruchomości, powinien sprawdzić, czy przysługuje mu zwolnienie z VAT. Budynek może być towarem używanym, a grunt terenem, który nie jest przeznaczony pod zabudowę
Niestety, nie zawsze wiadomo, kto i kiedy może przy sprzedaży nieruchomości skorzystać ze zwolnienia. Wątpliwości powoduje przede wszystkim art. 43 ust. 1 pkt 2 i 9 ustawy o VAT.
Kiedy używany
Z VAT zwolniona jest dostawa używanych budynków i budowli lub ich części, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów sprzedającemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Mówi o tym art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Budynki, budowle oraz ich części uważa się za używane, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej pięć lat.
Pamiętajmy, że zwolnienie dotyczyło będzie również dostawy gruntu, na którym budynki zostały wzniesione. Zasada taka wynika z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosujemy tę samą stawkę podatku co przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem.
Te same zasady przy gruntach
Jeśli zatem sprzedaż budynków albo budowli lub ich części jest zwolniona z VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również sprzedaż gruntu, na którym znajduje się obiekt (podobnie sprzedaż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta