Czy przy aporcie trzeba korygować cały podatek
Firma, która wniosła wkład niepieniężny do innej spółki, musi oddać VAT naliczony przy zakupach. W pewnych sytuacjach można tego uniknąć
Moim zdaniem będzie to możliwe, gdy w ramach aportu przekazujemy kupione w poprzednich latach towary oraz środki trwałe do 15 000 zł.
Wykazujemy jako zwolnione
Wkłady niepieniężne (tzw. aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego są zwolnione z VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 97, poz. 970 ze zm.).
W związku z tym czynność wniesienia aportu – w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa samodzielnie sporządzająca bilans – powinna być udokumentowana fakturą VAT ze stawką zwolnioną. Wartość tego wkładu należy ująć jako zwolnioną w ewidencji sprzedaży VAT i odpowiednio w deklaracji VAT-7.
Kiedy wyliczamy proporcję
Z uwagi na to, że jest to czynność zwolniona, wnoszący wkłady niepieniężne może być zobowiązany do korekty podatku naliczonego, który został wcześniej przez niego odliczony przy zakupie składników wchodzących w skład aportu, np. towarów handlowych, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych. Mówią o tym art. 90 i 91 ustawy o VAT. Ten pierwszy normuje zasadniczo tryb odliczania podatku naliczonego od towarów i usług wykorzystywanych do tzw. sprzedaży mieszanej, tj. zarówno do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta