Czy licząc stratę ze sprzedaży wierzytelności, uwzględniamy VAT
Jeśli nie uda się nam ściągnąć pieniędzy od kontrahenta, możemy sprzedać należność innej firmie i zaliczyć stratę do kosztów. Jak ustalić jej wysokość?
Minister finansów twierdzi, że przy jej obliczaniu nie uwzględniamy wykazanego wcześniej VAT należnego. To podejście budzi spore kontrowersje.
Sprzedaż to dla przedsiębiorcy jedna z podstawowych możliwości zminimalizowania strat związanych z trudną lub niemożliwą do wyegzekwowania wierzytelnością. Co do zasady, uzyskana z takiej transakcji cena jest niższa od kwoty nominalnej wierzytelności. W efekcie po stronie przedsiębiorcy powstanie więc strata w ujęciu ekonomicznym. Jak ją rozliczyć podatkowo? Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej ustawa o CIT (oraz art. 23 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej ustawa o PIT) stratę możemy uwzględnić w rachunku podatkowym wówczas, gdy wierzytelność została uprzednio zarachowana do przychodów należnych.
W większości przypadków wierzytelności odzwierciedlają, obok kwoty netto odpowiadającej rozpoznanym przez przedsiębiorcę przychodom, również kwotę podatku należnego VAT zadeklarowaną w związku z dokonaną w przeszłości sprzedażą. Przy ustalaniu straty ze zbycia nieściągalnej wierzytelności pojawia się więc pytanie: czy należy wziąć pod uwagę jej kwotę brutto (z VAT), czy netto (z wyłączeniem VAT)?
Trzy możliwe stanowiska
Podsumowując poglądy wyrażane dotychczas w doktrynie i praktyce, można wskazać trzy możliwe podejścia:
1....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta