Jeśli firma jest zagrożona, fiskus powinien wstrzymać egzekucję
Przedsiębiorca, który dostał negatywną decyzję urzędu, może złożyć wniosek o wstrzymanie jej wykonania. Powinien go uzasadnić swoim ważnym interesem
Jeśli ta przesłanka jest spełniona, organy podatkowe nie mogą prowadzić egzekucji. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 22 kwietnia 2008 r. (I SA/Kr 1271/07).
Urząd ma obowiązek...
Celem instytucji wstrzymania wykonania decyzji podatkowej (art. 224 § 2 ordynacji podatkowej) jest tymczasowa ochrona podatnika przed wykonaniem kwestionowanej przez niego decyzji do czasu jej ostatecznej weryfikacji. Niektóre organy podatkowe błędnie uważają, że zależy to wyłącznie od ich uznania.
O ile do momentu nowelizacji art. 224 § 2 ordynacji podatkowej, która weszła w życie 1 września 2005 r., wstrzymanie wykonania decyzji podatkowej zależało de facto od woli organu podatkowego, o tyle począwszy od tej daty obowiązany jest to zrobić – z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta