Wypoczynek załogi na koszt szefa jest zwykle opodatkowany, rzadziej oskładkowany
Jeśli chcesz dofinansować zagraniczny wyjazd podwładnego, wycieczkę krajową czy wczasy pod gruszą, licz się z tym, że od tej dopłaty zapłacisz taki sam podatek, jak od miesięcznej pensji
I to niezależnie od tego, czy pomocy udzielisz z funduszu socjalnego, funduszu związkowego, czy ze środków obrotowych firmy.
Bez podatku są tylko dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników, a i to pod warunkiem że nie ukończyły 18 lat.
Kiedy fundusz...
W wielu firmach głównym źródłem finansowania letniego wypoczynku pracowników jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Przypomnijmy, że muszą go tworzyć pracodawcy:
- ze sfery budżetowej bez względu na liczebność personelu;
- spoza budżetówki, którzy zatrudniali 1 stycznia 2008 r. co najmniej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty, którzy nie zrezygnowali z utworzenia tego funduszu.
Wynika tak z art. 3 ust. 1 ustawy z 4 marca 1996 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.). Jeśli we właściwym czasie (w dużych firmach do końca 2007 r.) szef poinformował załogę, że nie będzie tworzył funduszu socjalnego, to nie musi już wypłacać żadnych świadczeń urlopowych (oczywiście nie mówimy tu o ekwiwalencie za niewykorzystany urlop).
...a kiedy świadczenie urlopowe
Inaczej jest w firmach, które 1 stycznia 2008 r. zatrudniały mniej niż 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty. Mogą one tworzyć fundusz lub – w zamian – wypłacać świadczenia urlopowe. Wolno im też zrezygnować z jednego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta