Pracujący w szczególnych warunkach zawsze mogą występować o wcześniejsze emerytury
By szybciej dostać emeryturę, coraz więcej osób wykonujących kiedyś pracę w trudnych okolicznościach występuje do sądów. To jedyna droga walki, gdyż ZUS powszechnie odmawia tego przywileju
Osobie urodzonej przed 1 stycznia 1949 r. zatrudnionej w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przysługuje emerytura w wieku niższym niż powszechny określony w art. 27 ustawy: 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Wynika tak z art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zatrudnieni w szczególnych warunkach wykonują prace:
- o znacznej szkodliwości dla zdrowia,
- o znacznym stopniu uciążliwości,
- wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia.
Trudne zadania
Motywem wprowadzenia takich świadczeń było założenie, że taka praca – wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku – powoduje szybsze obniżenie wydolności organizmu. Osoba zaangażowana w takich okolicznościach powinna zatem uzyskiwać emeryturę wcześniej niż inni. Jest to wyraźny wyjątek od zasady z w art. 27 ustawy, przepisy go regulujące wykładamy ściśle i w sposób gwarantujący zachowanie celu uzasadniającego odstępstwo – uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 6 marca 2007 r. (I UK 287/06).
Zgodnie z art. 32 ust. 4 ustawy wiek emerytalny, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki przysługiwania tej emerytury ustalamy według przepisów dotychczasowych. Tymi ostatnimi w świetle uchwały Sądu Najwyższego z 13 lutego 2002 r. (III ZP 30/01) jest np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta