Piknik dla osób dociekliwych
Czy na Marsie jest woda? Dlaczego krowy nie latają? Czy dźwięk ma barwę i czy da się zobaczyć temperaturę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w sobotę na Podzamczu i Rynku Nowego Miasta podczas Pikniku Naukowego
12. edycja Pikniku Naukowego odbywa się w tym roku pod hasłem „Poznaj język nauki”. Koncepcję opracowały – jak co roku – Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
– W 2005 roku nasz piknik uznany został przez Komisję Europejską za największą w Europie plenerową imprezę popularyzującą naukę – mówi prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, pomysłodawca Pikniku Naukowego i przewodniczący rady programowej imprezy. – Ale tak naprawdę jest to największe tego typu wydarzenie na świecie, na którego sukces złożyło się działanie grupy dziennikarzy z Polskiego Radia oraz naukowców ze wszystkich polskich ośrodków akademickich i naszych kolegów z całej Europy.
Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy ok. 200 instytucji z Polski i zagranicy. W 215 namiotach przedstawiciele uczelni, instytutów badawczych, muzeów i instytucji kultury, fundacji związanych z nauką oraz kół naukowych zaprezentują swoje osiągnięcia i odsłonią kulisy codziennej pracy.
Goście Pikniku dowiedzą się m.in. dlaczego niszczono średniowieczne monety, czy można przewidzieć zderzenie z planetoidą, co wspólnego mają żaby z trzęsieniem ziemi i jak mały może być komputer sterujący samolotem. Poznają współczesne techniki nauki języka i nowoczesne technologie, dzięki którym nosić będziemy niebrudzące się krawaty i chusty oraz samochłodzące ubrania, i sprawdzą, jak w wirtualnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta