Dzisiaj wchodzi w życie unijna dyrektywa o mediacji
Państwa unijne mają trzy lata na dostosowanie przepisów prawa krajowego do wymagań wynikających z dyrektywy dotyczącej mediacji w sprawach cywilnych i handlowych – pisze doktor z Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat w Hogan & Hartson Jamka sp.k.
Uchwalona 21 maja 2008 r. dyrektywa 2008/52/EC o niektórych aspektach mediacji w sprawach cywilnych i handlowych wchodzi w życie 13 czerwca. Trudno przewidzieć, na ile istotną rolę może odegrać w rozwoju mediacji w Europie. Pewne jest jednak, że unijny prawodawca wiąże z mediacją spore oczekiwania.
Cele w preambule
Preambuła wyraża przekonanie, że mediacja umożliwia osiąganie efektywnych m.in. pod względem czasu i kosztów ugód pozasądowych w postępowaniach, które mogą zostać dobrze dopasowane do rzeczywistych potrzeb ich stron. Porozumienia zawierane w wyniku mediacji rokują większe szanse na ich dobrowolne wykonanie, a także na zachowanie przyjaznej i trwałej relacji między stronami. Trudno przecenić takie zalety, zwłaszcza w sprawach, w których występują elementy transgraniczne. W celu promowania szerszego wykorzystania mediacji oraz zapewnienia, że strony, które zdecydują się z niej skorzystać, będą mogły polegać na przewidywalnych ramach prawnych, dostrzeżono konieczność wprowadzenia ramowych regulacji na poziomie prawa wspólnotowego.
Celem dyrektywy jest w związku z tym ułatwienie dostępu do alternatywnych metod rozwiązywania sporów oraz promowanie rozwiązań polubownych poprzez zachęcanie do korzystania z mediacji oraz zapewnienie harmonijnego związku między mediacją a postępowaniami sądowymi. Dyrektywa ma zatem służyć z jednej strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta