Nie wiesz, kiedy jesteś biznesmenem
Przepisy pełne są różnych definicji działalności gospodarczej, zwłaszcza w ustawach podatkowych. Powoduje to spory z fiskusem, komplikacje podczas zakupu towarów, a czasem konieczność zdobywania koncesji
Działalność gospodarcza to – co do zasady – zarobkowe wytwarzanie, budowanie, handel, usługi, a także działalność zawodowa, jeśli są wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły. Tak wynika z art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.). Inne jej definicje znajdziemy jednak też w przepisach podatkowych. Oprócz tego część ustaw szczególnych także zawiera własne definicje tego pojęcia. Wszystkie one różnią się między sobą, co rodzi w praktyce spore komplikacje.
Zgodnie z ustawą o VAT (art. 15 ust. 2) za działalność gospodarczą uznaje się nawet czynności jednorazowe w okolicznościach, które wskazują na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy. Definicję zawiera też art. 3 pkt 9 ordynacji podatkowej. Wynika z niego, że można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej też takie sytuacje, których inne ustawy do tego rodzaju działalności nie zaliczają.
Sądy często biorą pod uwagę definicje z przepisów podatkowych. Uznają, że podatnicy powinni wypełniać warunki nakładane na nich tymi ustawami, choć nie prowadzą biznesu w typowych formach. Dotyczy to m.in. wielokrotnych sprzedaży aut czy działek budowlanych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta