Kandydat do pracy może zapłacić karę umowną
W przedwstępnej umowie o pracę możesz zastrzec karę umowną na swoją rzecz, na wypadek gdyby zainteresowany zrezygnował z zatrudnienia się w firmie
– Czy dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej w umowie przedwstępnej o pracę? Strony przewidziały karę umowną w wysokości 15 tys. zł. Kandydat nie dotrzymał warunków umowy przedwstępnej, ostatecznie nie podpisał umowy przyrzeczonej. Czy pracodawca powinien, niezależnie od zapisu w umowie przedwstępnej, wykazać szkodę? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Stosowanie kary umownej (art. 483 kodeksu cywilnego) w stosunkach pracy jest kontrowersyjne. Większość ekspertów jest zdania, że nie można jej zastrzec w umowie o pracę na rzecz pracodawcy. Można ją natomiast przewidzieć na korzyść pracownika (płaci pracodawca).
Cywilne instytucje w stosunkach pracy można zastosować na mocy art. 300 k.p. Muszą do tego być spełnione trzy warunki: dana instytucja nie może być regulowana przepisami prawa pracy i pozostawać w sprzeczności z zasadami prawa pracy oraz musi dotyczyć stosunku pracy.
Argumentem przeciwko stosowaniu kary umownej w stosunkach pracy jest fakt, że zgodnie z kodeksem pracy obowiązuje zasada ograniczonej odpowiedzialności materialnej pracownika (art. 115 k.p. i 1192 k.p.). Kolejny to sprzeczność z zasadą wolności podejmowania pracy (art. 10 k.p.). Jeśli zatem strony zastrzegłyby w umowie o pracę karę umowną na rzecz pracodawcy, to takie postanowienie można uznać za nieważne. Umowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta