Widok z mostu Nibelungów
Wolfgang Amadeusz Mozart, Anton Bruckner, Johann Konrad Vogel i... Adolf Hitler – każdy na swój sposób rozsławił stolicę Górnej Austrii
„We wtorek mam w tutejszym teatrze dać akademię, a ponieważ nie mam przy sobie ani jednej symfonii, pracuję na łeb na szyję nad nową” – pisał Wolfgang Mozart. Symfonia powstała w ciągu czterech dni i rozsławiła nazwę miasta, bo przeszła do historii jako Linzka.
Trzecie pod względem wielkości, po Wiedniu i Grazu, miasto Austrii, Linz, nie było dotychczas uważane za szczególnie atrakcyjne jako cel wizyt turystycznych. Niesłusznie. Stolica Górnej Austrii ma sporo do zaoferowania. Przede wszystkim tym, którzy interesują się sztuką, muzyką i historią. W 2009 roku Linz, razem z Wilnem, będzie Europejską Stolicą Kultury. Starannie przygotowuje się do tej roli.
Trzy naj
Położony nad Dunajem, 30 km od granicy z Czechami, i liczący dziś 190 tysięcy mieszkańców, jest miastem z imponującym rodowodem. Jego tradycje sięgają czasów rzymskich (Lentia), a właściwie jeszcze dawniejszych: wcześniej istniała w tym miejscu osada celtycka Lentos. Chlubi się najstarszym w Austrii kościołem – św. Marcina, zbudowanym w IX wieku, przebudowanym później w stylu gotyckim.
Na prawym brzegu Dunaju leży ładne Stare Miasto z wieloma dobrze zachowanymi albo pieczołowicie odrestaurowanymi kamienicami i ogromnym placem – to z kolei (następny rekord) największy plac miejski Austrii, o powierzchni 13 tys. mkw. Według niektórych przewodników to największy średniowieczny rynek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta