Celnicy oskarżani o korupcję a prawa człowieka
W sprawach przeciwko funkcjonariuszom Służby Celnej skupiają się problemy polskiego wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności tymczasowego aresztowania.
Jeszcze do niedawna przepisy przewidywały automatyczne zwolnienie ze służby funkcjonariusza celnego, gdy wniesiono przeciwko niemu akt oskarżenia o umyślne popełnienie przestępstwa lub tymczasowo go aresztowano. Dziś regulacje są mniej rygorystyczne: w razie wszczęcia postępowania karnego celnika zawiesza się w obowiązkach służbowych na trzy miesiące z możliwością przedłużenia do czasu zakończenia postępowania, jednak po upływie 12 miesięcy można go też zwolnić, jeżeli nie ustaną przyczyny zawieszenia.
Zastosowanie tych przepisów rodzi jednak wątpliwości z punktu widzenia ochrony praw jednostki.
Zarzuty na wyrost
Z obserwacji fundacji wynika, iż w wielu sprawach zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych stawiane celnikom są niewystarczająco precyzyjne i źle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta