Dyskusyjna nowelizacja procedury sądowoadministracyjnej
Przyznanie organowi administracji publicznej prawa do występowania z wnioskami o podjęcie uchwał przez NSA może się stać niebezpiecznym precedensem – pisze prawnik z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu
Projekt nowelizacji ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (ustawa), opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, zakłada wprowadzenie dwóch zmian. Pierwsza dotyczy doręczania pism procesowych w toku postępowania, druga – poszerzenia kręgu podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku w sprawie podjęcia przez Naczelny Sąd Administracyjny uchwały mającej na celu wyjaśnienie przepisów prawnych, których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych.
Dłuższy okres na odebranie pisma
Pierwszą ze zmian wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 lutego 2006 r. (P 13/05) stwierdzający niezgodność z konstytucją art. 73 ustawy.
Przepis ten przewiduje, że w razie niemożności doręczenia pisma procesowego jego adresatowi, dorosłemu domownikowi lub administracji domu pismo składa się na siedem dni w placówce pocztowej lub urzędzie gminy, a informację o tym umieszcza w skrzynce pocztowej adresata lub na drzwiach jego mieszkania. Po upływie tego terminu pismo uważa się za doręczone.
W ocenie Trybunału regulacja ta narusza konstytucyjne zasady demokratycznego państwa prawnego (art. 2) oraz prawa do sądu (art. 45 ust. 1). Trybunał wskazał, iż art. 73 ustawy „pociąga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta