Lubelska uczelnia walczy z plagiatami
Rozmowa z profesorem Grzegorzem Gładyszewskim, prodziekanem ds. nauki Wydziału Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej
RZ: Chce pan przeprowadzić szkolenia z zakresu etyki dla młodych pracowników Wydziału Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej. Skąd taki pomysł?
Prof. Grzegorz Gładyszewski: Na wydziale mieliśmy pewne problemy dotyczące publikacji naukowych naszego pracownika związane z wykorzystaniem fragmentu prac magisterskich studentów z UMCS. Szeroko o tym rozpisywała się lokalna prasa. Mimo to zdarzenie nie spotkało się z taką reakcją władz naszej uczelni, jakiej należało się spodziewać.
Odnieśliśmy takie wrażenie, że szczególnie w takiej sytuacji młodzi pracownicy naukowi są mocno zdezorientowani. Nie bardzo bowiem wiedzą, co jest dopuszczalne, a co nie. Tym bardziej że ten problem jest dość trudny, bo czym innym są przepisy prawa, a czym innym zasady etyki w nauce. Dlatego pomyślałem, że istotne jest to, aby tacy pracownicy rozumieli, że jeśli czasem nawet coś wolno w sensie prawnym, to nie zawsze wypada to robić, bo nie zawsze jest to etyczne. Poza tym młodzi naukowcy często nie wiedzą, w którym momencie mamy do czynienia z plagiatem, a w którym jest to autoplagiat. Jak postępować w takiej sytuacji? Dlatego zdecydowałem się na zorganizowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta