Kiedy i jak udzielamy wolnego za listopadowe święta
Zwalnianym rozliczamy w krótszym okresie
Firma wyznaczyła 10 października jako dzień wolny w zamian za 1 listopada. Jeden z pracowników złożył 26 października miesięczne wypowiedzenie. Ustaliliśmy, że rozstajemy się z nim za porozumieniem stron 31 października. Jak wykazać 10 października w jego ewidencji, skoro nie ma on wtedy prawa do wolnego?
Prawdopodobnie w zakładzie obowiązuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy, w trakcie którego dochodzi do rozwiązania umowy. W świetle art. 1516 kodeksu pracy musimy w takiej sytuacji na nowo obliczyć wymiar czasu pracy dla skróconego okresu rozliczeniowego przypadającego między 1 a 31 października. Wymiar ten wynosi 184 godziny, a zatrudniony przepracuje w tym czasie 176 godzin, bo 10 października miał wolne. Nie ma zatem pełnego wymiaru. Za 10 października należy mu wypłacić wynagrodzenie przestojowe określone w art. 81 kodeksu pracy. Godząc się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, pracodawca przystał nieświadomie na to, że 10 października to dla zwalnianego usprawiedliwiona nieobecność. Gdyby strony rozeszły się jednak za wypowiedzeniem, upłynęłoby ono dopiero z końcem listopada. Wówczas dzień wolny 10 października nie stanowiłby problemu, gdyż przysługiwałby z mocy ustawy. W spółce obowiązuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Zatrudnieni pracują od poniedziałku do piątku, a w soboty mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta