Masz prawo przełożyć podwładnemu termin zaplanowanego wypoczynku
Czasami pracownik nie skorzysta z urlopu w zaplanowanym i uzgodnionym z tobą terminie. Często sam prosi o jego przesunięcie. Wyjątkowo możesz to też zrobić ty jako szef. Masz również prawo odwołać go z wypoczynku, ale musisz mu wtedy zwrócić poniesione koszty
Zgodnie z art. 161 kodeksu pracy (k.p.) musisz udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo. Najpóźniej jednak na urlop wypoczynkowy musisz go wysłać do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Ale nawet po tym terminie urlop za poprzedni rok się nie przedawni.
Co do zasady określonej w art. 163 k.p. urlopu pracodawca powinien udzielać zgodnie z planem. Nie ustala się go w firmach, gdzie nie działają organizacje związkowe lub gdzie związkowcy zgodzili się na to, aby nie tworzyć takiego harmonogramu. W takich wypadkach przełożony określa termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem, uwzględniając jego wniosek oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w firmie.
Nie zawsze zgodnie z planem
Kiedy trzeba przesunąć datę wypoczynku, a jak można odwołać pracownika z urlopu? Trzeba tu odróżnić dwie sytuacje. Pierwsza wiąże się z tym, że pracownik nie wyjechał jeszcze na urlop, choć ma zgodę pracodawcy na jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta