Inspektor pracy kieruje do nierzetelnych firm wystąpienia albo nakazy
Podpisanie protokołu z kontroli kończy wprawdzie wizytę inspektora, ale nie znaczy, że ten już do nas nie wróci. Na podstawie protokołu wydaje on środki prawne, jakimi może nas dyscyplinować: wystąpienia i nakazy
Wystąpienie to czynność inspektora nieobwarowana przymusem prawnym; przepisy nie przewidują wprost sankcji za jego niezrealizowanie. Nie oznacza to jednak, że możemy zlekceważyć wnioski w nim zawarte. W takiej sytuacji inspektor może np. skierować zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – utrudniania działalności organom Państwowej Inspekcji Pracy. Pozwala mu na to art. 225 § 2 kodeksu karnego. Z technicznego punktu widzenia wystąpienie inspektor wystawia wyłącznie na piśmie, określając w nim:
- wnioski i podstawy prawne ich wystosowania,
- uzasadnienie faktyczne, którego podstawę stanowi protokół z kontroli,
- termin – nie dłuższy niż 30 dni – na zawiadomienie przez pracodawcę o sposobie wykonania ustalonych w wystąpieniu wniosków.
Ochrona pracy
Co do zasady, inspektor pracy reguluje wystąpieniami wszelkie nieprawidłowości z zakresu prawnej ochrony pracy, dotyczące m.in.
- prowadzenia akt osobowych, np.
Wnoszę o:
– podzielenie akt osobowych pracowników na części A, B i C;
– ponumerowanie dokumentów znajdujących się w aktach osobowych oraz sporządzenie wykazów dokumentów znajdujących się w poszczególnych częściach akt osobowych;
– przechowywanie zaświadczeń potwierdzających odbycie przez pracowników szkoleń z zakresu bhp w aktach osobowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta