Nie można mieć pracownika na wyłączność
Przedsiębiorca nie może wymagać, aby podwładny zarobkował wyłącznie w jego firmie. Jedyne, czego może oczekiwać, to powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej
Marzeniem pracodawcy jest osoba zawsze gotowa do pracy w jego firmie i w pełni dyspozycyjna. Takich wymagań jednak stawiać nie można. Pracodawca, który chciałby wprowadzić absolutny zakaz jednoczesnego zatrudnienia w innych firmach, jest na straconej pozycji.
Wolność pracy
O swobodzie zatrudnienia mówi art. 65 konstytucji: każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy, z wyjątkami przewidzianymi w ustawie. Myśl tę rozwija kodeks pracy w art. 10 § 1: każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu. To jedna z podstawowych zasad prawa pracy.
Kontynuacją jej jest art. 11 k.p., który mówi, że nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika.
Swoboda wyboru pracy jest oczywiście ograniczona, choćby z tego powodu, że do wykonywania niektórych zawodów są potrzebne szczególne kwalifikacje lub uprawnienia. Oznacza ona natomiast równy i nieskrępowany dla wszystkich osób spełniających oznaczone prawem warunki dostęp do określonej pracy.
Sam wybiera pracodawcę
Pracownik ma swobodę wyboru pracodawcy, a także swobodnego kształtowania treści i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta