Cztery kroki do euro w Polsce
Rząd podtrzymuje chęć przyjęcia wspólnej waluty w styczniu 2012 r. Pierwszym poważnym wyzwaniem będzie zmiana konstytucji i ustawy o banku centralnym
Rada Ministrów przyjęła wczoraj oficjalny harmonogram wprowadzania w Polsce unijnej waluty. Zgodnie z nim w połowie przyszłego roku powinniśmy wejść do systemu ERM2 przygotowującego nas do przyjęcia euro. Unijna waluta ma się pojawić w naszych portfelach 1 stycznia 2012 roku. Po jakim kursie nastąpi wymiana – to na razie tajemnica. Ekonomiści spekulują, że może to być od 3 do 3,5 zł za euro.
Premier Donald Tusk zapowiedział wczoraj, że intencją rządu jest, aby w 2011 roku Polska spełniała kryteria konwergencji. ”Świadczyć to będzie o osiągnięciu przez naszą gospodarkę dojrzałości niezbędnej do udziału w europejskiej strefie euro” czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu Rady Ministrów. Wówczas Komisja Europejska będzie mogła wydać pozytywną opinię dotyczącą włączenia naszego kraju do unii walutowej. Ecofin, czyli unijna rada ministrów finansów i gospodarki, uchyli zaś obowiązek wypełniania części zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej (derogacja). 1 stycznia 2012 roku stanowić będzie ukoronowanie procesu integracji z Unią Gospodarczą i Walutową.
Zanim to jednak nastąpi, trzeba będzie wprowadzić wiele zmian w prawie krajowym, a przede wszystkim zmienić konstytucję i ustawę o NBP. Wszystko po to, aby stworzyć ramy prawne do procesu wymiany złotego. – Jest to wskazane, aby ustrzec się potem przed niepożądanymi wahaniami kursu złotego – wyjaśnił Michał Boni, szef zespołu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta