Pracownik nie tylko dla jednej firmy
Marzeniem pracodawcy jest osoba zawsze gotowa do pracy w jego firmie i w pełni dyspozycyjna. Takich wymagań stawiać jednak nie można
Pracodawca, który chciałby wprowadzić zakaz jednoczesnego zatrudnienia w innych firmach, jest na straconej pozycji. Nie może wymagać, aby podwładny zarobkował wyłącznie u niego. Każdy ma bowiem swobodę wyboru miejsca pracy i podstawy prawnej zatrudnienia.
Oczywiście są sytuacje, kiedy jest ona ograniczona, chociażby przez to, że przepisy wymagają do wykonywania niektórych zawodów posiadania określonych kwalifikacji lub uprawnień.
Wolność mogą też ograniczyć strony stosunku pracy, podpisując umowę o zakazie konkurencji. Nie mogą jednak w ten sposób swobody podejmowania zatrudnienia wyłączyć. Jeśli zatem wpiszą w umowie zakaz działań, które obiektywnie nie będą konkurencyjne w stosunku do interesów pracodawcy, to będzie on nieskuteczny.
Niektóre firmy wprowadzają też obowiązek informowania o podjęciu dodatkowej działalności. Nie zawsze jednak takie postępowanie jest zgodne z prawem.