Samorządy stawiają księgowym wysokie wymagania
Nie jest łatwo zyskać etat głównego księgowego w jednostce samorządowej. Cudzoziemiec nie ma np. szans na objęcie posady skarbnika gminy, powiatu czy województwa
Zasadniczo osobą odpowiedzialną za całość gospodarki finansowej danej placówki samorządowej, w tym za wykonywanie obowiązków w zakresie kontroli finansowej, jest jej kierownik. Może on jednak powierzyć część tych kompetencji swoim pracownikom. Powinien to uczynić w formie imiennego upoważnienia albo ma to wynikać z regulaminu organizacyjnego.
Zawód zaufania
Przepisy przewidują różnice w podstawach zatrudnienia głównego księgowego w zależności od tego, gdzie świadczy pracę. Jeśli w gminie, powiecie lub województwie, w grę wchodzi angaż na podstawie powołania. Osoba przyjęta w tym trybie zajmuje stanowisko skarbnika budżetu odpowiednio gminy, powiatu i województwa. Jego werbunek nie musi poprzedzać przeprowadzenie konkursu, ale nie wolno go zatrudniać na innej podstawie prawnej, np. na umowę o pracę. Te ostatnie są natomiast zarezerwowane dla głównych księgowych innych jednostek samorządu, czyli:
- jednostek budżetowych, np. bibliotek publicznych, ośrodków pomocy społecznej, szkół publicznych czy zespołów szkół,
- gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, np. bufetów lub stołówek dla zatrudnionych w jednostkach budżetowych, warsztatów szkolnych przy szkołach zawodowych,
- zakładów budżetowych jednostek samorządu terytorialnego, np. przedszkoli, żłobków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta