Piwo i papierosy teraz sprzedajemy z paragonem
Od 1 listopada każdy klient kupujący alkohol lub wyroby tytoniowe musi otrzymać dowód zakupu. Towary te dołączyły do wykazu produktów, których sprzedaż musi być ujęta w kasie fiskalnej bez względu na wysokość obrotów sprzedawcy
Rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych od lat sprawia kłopoty przedsiębiorcom, ponieważ jest napisane w niezwykle skomplikowany sposób. Ogólna zasada brzmi: kasę musi założyć firma, której roczna sprzedaż dla klientów detalicznych przekracza 40 tys. zł. Problem w tym, że przewidziane są od niej liczne wyjątki.
Z jednej strony pozwalają one przedsiębiorstwom z niektórych branż funkcjonować bez kas fiskalnych mimo osiągania znacznie wyższych obrotów. Z drugiej jednak – niektóre firmy muszą posiadać urządzenie fiskalne już pierwszego dnia działalności.
Albo faktura, albo paragon
Załącznik do rozporządzenia w sprawie kas zawiera listę czynności zwolnionych od ewidencjonowania. Dzięki niej paragonu nie muszą wystawiać np. prawnicy, księgowi, lekarze, firmy kurierskie i sprzątające.
Od 1 listopada w stosunku do niektórych czynności wymienionych w tym katalogu wprowadzono dodatkowy warunek: podatnik musi za każdą usługę wystawiać fakturę. Wymóg ten będzie obowiązywał w stosunku do usług:
- krótkotrwałego zakwaterowania pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych (PKWiU ex 55.23.15),
- magazynowania i przechowywania towarów pozostałych – wyłącznie przechowywanie i dozór mienia (PKWiU ex 63.12.14),
- w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta