Opłaty za nieruchomości rozliczamy na bieżąco
Przedsiębiorcy mogą podatek od nieruchomości i opłaty za użytkowanie zaliczać do kosztów podatkowych w dacie poniesienia. Wydatki te dotyczą bowiem całokształtu działalności i są ponoszone w celu utrzymania źródła przychodu
Przedsiębiorcy posiadający nieruchomości często zastanawiają się, w którym momencie zaliczyć do kosztów podatkowych podatek od nieruchomości oraz opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Załóżmy, że podatnik posiada grunt, na którym w danym roku podatkowym nie jest prowadzona żadna inwestycja. Mimo to podatek od nieruchomości i opłaty za użytkowanie powinny być kosztem podatkowym. Dlaczego? Wydatek może być zaliczony do kosztów podatkowych, jeżeli istnieje związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Musi też występować możliwość osiągnięcia przychodu, a także zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu. Taki związek powinien być szeroko rozumiany.
Daniny publicznoprawne to wydatki na utrzymanie nieruchomości. Są one ponoszone w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła uzyskania przychodu, który potencjalnie wystąpi w następnych latach działalności. Dlatego są kosztami pośrednimi działalności.
Daniny w trakcie budowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta