Nieruchomość lepiej wynająć, niż użyczyć
Czy wspólnik, który chce udostępnić spółce lokal, powinien to zrobić za darmo, czy pobierać czynsz? Podatkowo korzystniejszy jest drugi wariant
Przy użyczeniu po obu stronach (w spółce i u wspólnika) powstaje bowiem przychód.
Podatek płaci korzystający...
Przychodem są także otrzymane nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia (art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT). Beneficjent musi opodatkować ich wartość, najczęściej wycenianą według cen rynkowych. To podatkowo niekorzystne, ponieważ przedsiębiorca, który nie poniósł kosztu i w konsekwencji nie nastąpiło zmniejszenie jego obciążeń fiskalnych, dodatkowo wykazuje przychód.
Nie ma tu znaczenia, czy przedsiębiorcy (użyczający i korzystający) są ze sobą kapitałowo lub organizacyjnie powiązani, czy nie.
...czasami także właściciel
Skutki użyczenia są jeszcze bardziej dolegliwe w przypadku udostępnionych nieodpłatnie nieruchomości. Wtedy przychód muszą wykazać obie strony transakcji. Użyczający na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PIT (art. 13 ust. 1 ustawy o CIT), korzystający – zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT (art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta